O duchovním poznání a cestě bez dogmat a jiných nesmyslů na konci této Epochy

Ájurvédské nauky-VI

23.05.2010 21:23

Ajurvéda: sestavte si jídelníček na míru

Převzato z : www.behej.com

Jakou volit stravu podle mého typu? Jak na mne budou jednotlivá jídla působit? Je úprava jídelníčku podle ajurvédy drahou záležitostí? Emoce mají vliv na trávící proces a naopak, trávení má opačně vliv na emoce. Zní to možná jako sci-fi, ale obojí lze řídit, tvrdí ajurvéda.

___________________________________________________________________________________________________________________________

Potraviny ovlivňují zdraví, spokojenost a výkonnost člověka:

a) strukturou a fyzikálními vlastnostmi (těžká, lehká, horká, studená, olejnatá, tekutá, suchá),

b) biochemickými a emočními vlastnostmi – chutěmi,

c) časem, denním rytmem, ročními obdobími a celoživotním cyklem,

d) energetickými účinky – virja (energie, schopnost jednat, síla, která vykonává čin, způsobuje aktivitu).

Působení potravin na mentální vlastnosti

Psychika a tělo jsou spolu těsně spjaty. Mentální aktivity se projevují prostřednictvím těla. Na druhé straně tělo poskytuje psychice potřebnou výživu. (Ego, inteligence a psychika tvoří jemnohmotné tělo). Strava je i výživou pro duši. Ájurvéda se nezabývá minerálními prvky (Mg, Ca, Zn, Se), vitamíny, aminokyselinami, kaloriemi či jouly. Ájurvéda rozeznává strukturu, fyzikální vlastnosti (horká, studená, těžká, lehká), chutě (biochemické a fyziologické vlastnosti), denní či sezónní rytmus – čas a energetické účinky – virja (energie, síla vykonávající čin, schopnost jednat). Tyto vlastnosti tvoří zážitek – to je výživa pro duši i pro tělo.

Sattva (čistota). Sattvické potraviny otevírají vědomí, přivádějí psychiku do stavu harmonie. Sattvické vlastnosti jsou: čerstvé, šťavnaté, lehké, olejnaté, výživné a sladké potraviny. 

Jsou to: pšenice, rýže, ječmen, mléko, med, třtinový cukr, zelená zelenina, listová zelenina, ovoce, ořechy a semena.

Mezi tepelným zpracováním a snědením nesmí být doba delší než 8 hodin.

Radžas (neklid, aktivita). Radžasické potraviny vyvolávají stavy smyslnosti, motivace, ctižádosti, fantazie, hněvu, žárlivosti, mánie, egoizmu. Ve zdravě umírněné míře je potřebujeme, abychom v současné době přežili. Udržují energetický potenciál při výkonu. Dodávají a aktivují tepelnou a mentální energii. 

Jsou to: koření, česnek, cibule, zázvor, rostlinné oleje, víno, pivo, čaj, káva, kola, nápoje s kyselinou citrónovou a uhličitou, jídla pečená na oleji, posolený chléb, ostré potraviny.

Tamas (otupělost, temnota). Tamasické potraviny posilují pesimizmus, nevědomost, lakotu, chtivost, lenost, pochyby, kriminální sklony, nedostatek lidského pochopení (toleranci, shovívavosti), pocity méněcennosti.

Jsou to: konzervy a zpracované potraviny, hluboko zmrazené potraviny, kořenová zelenina kromě sladké (kromě mrkve, pastináku, petržele), sušené mléko, obilí vyvolávající suchost (žito, jáhly, pohanka), arašídy, dojídané zbytky jídla, rozvařená jídla, silné alkoholické nápoje (destiláty), silné léky, maso, zrající sýry.

A nyní se zkuste podívat na svůj obvyklý jídelníček…

Pavol Hloška radí, jak vybírat vhodnou stravu:

1. Vyberte si stravu, která vyrovnává váš převažující regulátor. Pokud jste typ Sliz, budete obecně dodržovat výběr potravin pro Sliz. Pokud jste typ Sliz – Žluč, budete vybírat potravu pro Sliz a podle potřeby (například v horkém počasí, nebo když zjistíte známky zhoršení Žluči), se můžete odchýlit k Žluči. Pokud si nejste jisti, který regulátor u vás převažuje, sledujte, kterým potravinám dáváte přirozeně přednost, které vám dávají pocit zdraví a rovnováhy. 

Ve své ájurvédské praxi se setkávám často s otázkou typu: „A můžu jíst čokoládu (nebo maso, cukr apod.)? Po vyšetření odpovídám: „Můžete." „To jsem rád (ráda), že jste mi nezakázal čokoládu. Já ji totiž miluji. Někde jsem četla (nebo slyšela), že je škodlivá. Jenže já ji miluji." Mentální poznatky nám někdy ztěžují život. Odříkáme si zážitek z lahůdek jen proto, že někdo zveřejnil informaci pro průměrného člověka o škodlivosti této lahůdky a neuvedl, kdo je průměrný člověk, pro koho toto omezení platí a za jakých podmínek. A další lidé dále kopírují tuto informaci bez ověření její opravdovosti. 

Při jedné společenské příležitosti jsem tyto zákonitosti individuality a výběru potravin regulátory vysvětloval přítomným. Byl mezi nimi i pan J., kterého jsem odhadl na výraznou převahu Žluči a vzpomněl jsem i čokoládu. „Opravdu je to s tou čokoládou tak?" zeptal se překvapeně, ovlivněn výše uvedenými mentálními poznatky a výčitkami. „Moje manželka je totiž cukrářka. Když jí pomáhám, mám někdy takovou velikou chuť na čokoládu, že vypiji celý hrnek rozpuštěné čokoládové polevy. Nikdy jsem z toho neměl žádné problémy. Naopak. Mně se po hrníčku čokolády tak uleví, cítím ohromné uvolnění. A já jsem si myslel, že čokoláda je škodlivá. Už nebudu trpět pocity provinění," ukončil radostně své vyprávění pan J. 

U tohoto příběhu si také všimněte výběru podle podobnosti. Stejné nebo podobné se přitahuje a ovlivňuje i jejich profesní nebo zájmové zaměření. Žluč potřebuje sladké potraviny, tak ženu typu Žluč zaměřuje k cukrářské profesi. Manžel jí v tom pomáhá. A velmi rád, vždyť má kladný vztah ke sladkostem. Ne každý může přehánět své potřeby. Kdo má více převažujícího regulátoru, potřebuje více odpovídajícího paliva. Kdo má méně převažujícího regulátoru, potřebuje méně specifického paliva a více různorodého paliva. 

Je to vždy individuální a vaše regulátory vám to řeknou přes vaše čisté chuťové buňky. Zkuste si i vy vzpomenout na své přirozené sklony a touhy. Teď je máte možná zastíněné mentálními, teoreticky naučenými poznatky. Vraťte se do dětství a vzpomeňte si. 

2. Pokud vám ájurvédský poradce řekl, abyste si vyrovnali určitý regulátor, dodržte jeho doporučení.

3. Přizpůsobte svou stravu ročnímu období. Změny ročního období vyžadují určité změny ve vaší základní výživě. Pokud si nejste jisti, jak na vás působí změny ročních období, navštivte ájurvédského poradce. Pečujte o sebe alespoň tak, jako o své auto, nábytek, zahrádku, psa nebo sporák.

 

 

Jak krotit dominantní vátu

Upřednostňujte:

Teplé jídlo středně těžkého složení.

Více másla a přidávaných tuků.

Slanou, kyselou a sladkou chuť.

Utišující a upokojující potraviny. V tabulce inteligenčních vlastností potravin (v knihách Ájurvéda česky a Ájurvéda duše a těla) jsou označeny V- Ž- S+.

Potraviny vyrovnávající Vítr – Vátu

Níže uvedené potraviny jsou vhodné pro lidi typu Vítr, štíhlé a podvyživené lidi nebo lidi těžce pracující a aktivní sportovce.

Mléko a mléčné výrobky: všechny mléčné výrobky jsou vhodné.

Sladidla: všechna sladidla jsou v mírném množství vhodná, zejména teplé nápoje.

Oleje: všechny oleje a tuky (rostlinné a živočišné) jsou vhodné.

Obiloviny vhodné: rýže bílá i hnědá, pšenice, oves pouze jako kaše, ne suché vločky

Obiloviny nevhodné: ječmen, ječné vločky, kroupy, kukuřice, pohanka, proso – jáhly, žito, klíčky, suchý oves (vločky)

Ovoce vhodné: pomeranče, banány, hrozny, třešně, broskve, melouny, citron, švestky, ananas, mango, papája, avokádo, jahody, maliny, nektarinky, angrešt, borůvky, meruňky, kokos, mandarinky, kompotované ovoce

Ovoce nevhodné: jablka, hrušky, granátové jablko, sušené ovoce jakékoliv, nezralé ovoce jakékoliv

Zelenina vhodná: červená řepa, okurky, mrkev, chřest, ředkvičky, tepelně upravená: cibule, česnek a pór

Zelenina nevhodná: zelí, růžičková kapusta, kapusta; ostatní zelenina, jako je hrách, brokolice, květák, brambory, celer, cukína (cuketa), zelená listová zelenina je vhodná pouze tepelně upravená a používaná s máslem nebo olejem, případně vhodným zahřívacím kořením.

Ořechy a semena vhodné: všechna jsou vhodná v malém množství, jsou to například: mandle, buráky, lískové ořechy, vlašské ořechy, kešu, pistácie, paraořechy, mák, sezamové semínko, lněné semínko, slunečnicová a dýňová semínka

Luštěniny vhodné: cizrna (římský hrách), tou-fu, zelená sója – mungo, růžová (červená) čočka

Luštěniny nevhodné: všechny ostatní, například čočka hnědá, zelená i černá, fazole, sójové boby, hrách, naklíčené mungo, jakékoliv klíčky a další

Maso a ryby vhodné: kuře, krůta, ryby sladkovodní i mořské, vejce, s určitou umírněností i vepřové, hovězí, skopové, telecí

Maso nevhodné: králík, uzené

Koření vhodné: kardamom, kmín, zázvor, skořice, sůl, hřebíček, muškát, hořčičné semínko, malé množství pepře 

 

 

Dominantní pitta

Upřednostňujte:

Chladná nebo teplá, ne velmi horká jídla.

Jídlo mírně těžkého složení.

Hořkou, sladkou a svíravou chuť.

Méně másla a přidávaných tuků.

Uklidňující a biochemicky chladivé potraviny. V tabulce inteligenčních vlastností potravin (v knihách Ájurvéda česky a Ájurvéda duše a těla) jsou označeny Ž-, případně Ž-, S-.

Potraviny vyrovnávající Žluč – Pittu

Níže uvedené potraviny jsou vhodné pro lidi typu Žluč, lidi se zažívacími poruchami a nemocemi kůže.

Mléko a mléčné výrobky vhodné: mléko, máslo, sladká smetana – vše v mírném množství, čištěné máslo ghí, vaječný bílek, nezrající sýry.

Mléko a mléčné výrobky nevhodné: kyselé a kvašené výrobky, například jogurt, zrající sýry, kys. smetana, kefír, tvaroh, vaječný žloutek

Sladidla vhodná: cukr řepný i třtinový

Sladidla nevhodná: med, sirupy, džusy

Oleje vhodné: olivový, slunečnicový, kokosový, sójový

Oleje nevhodné: sezamový, kukuřičný, mandlový, saflorový, řepkový

Obiloviny vhodné: pšenice, bílá rýže, ječmen, kroupy, oves

Obiloviny nevhodné: kukuřice, žito, proso – jáhly, hnědá rýže (natural)

Ovoce vhodné: hrozny, třešně, melouny, kokos, švestky, sladké pomeranče, mandarinky, ananas, mango, granátová jablíčka, jablka, hrušky, sušené ovoce

Ovoce nevhodné: grepy, kyselé pomeranče, rybíz, angrešt, jahody, maliny, meruňky, broskve, višně

Zelenina vhodná: okurky, brambory, brokolice, květák, celer, petržel, hlávkový salát, zelené fazolky, cukína (cuketa), sladké papriky, zelí, kapusta, mangold

Zelenina nevhodná: pálivé papriky, rajčata, mrkev, červená řepa, ředkev bílá i černá, cibule, česnek, pór, ředkvičky, špenát, kysané zelí, všechna kvašená zelenina

Luštěniny vhodné: fazole, sója, tou-fu, hrách, cizrna (římský hrách), zelená sója mungo.

Luštěniny nevhodné: čočka jakákoliv

Maso a ryby vhodné: kuře, krůta, králík, zvěřina, sladkovodní ryby

Maso a ryby nevhodné: hovězí, vepřové, telecí, skopové, mořské ryby

Ořechy a semena vhodné: slunečnicová a dýňová semena, kokos

Ořechy a semena nevhodné: buráky, mandle, vlašské ořechy, lískové ořechy, kešu, pistácie, paraořechy, mák, sezamové semínko, lněné semínko

Koření vhodné: skořice, koriandr, kardamom, kurkuma, fenykl, šafrán, pískavice řecké seno, sladká paprika

Koření nevhodné: pálivé koření, sůl, kečup, worčestrová omáčka, ocet, sójová omáčka, maggi

 

 

Dominantní kapha

Upřednostňujte:

Teplé a lehké jídlo.

Suché jídlo, vařené bez velkého množství vody.

Minimálně másla, oleje a cukru.

Dráždivou, hořkou a svíravou (trpkou) chuť.

Podněcující potraviny. V tabulce inteligenčních vlastností potravin (v knihách Ájurvéda česky a Ájurvéda duše a těla) jsou označeny V+,Ž+,S- nebo V+,Ž-,S-.

Potraviny vyrovnávající Sliz – Kafu – Kaphu

Níže uvedené potraviny jsou vhodné pro lidi typu Sliz, obézní lidi, nebo ty, kteří chtějí zhubnout, cukrovkáře, astmatiky, alergiky, zahleněné lidi a děti.

Mléčné výrobky vhodné: nízkotučné mléko, nejlépe ředěné vodou v poměru 1 + 1 a vejce v malém množství (nanejvýš jedno denně)

Mléčné výrobky nevhodné: všechny ostatní mléčné výrobky

Ovoce vhodné: jablka, hrušky, meruňky, sušené ovoce jakékoliv

Ovoce nevhodné: pomeranče, grepy, banány, kokos, melouny, rybíz, angrešt, maliny, jahody, hrozny, švestky, třešně, višně, ananas, fíky, datle, avokádo

Sladidla vhodná: med – je současně vynikajícím lékem na Sliz

Sladidla nevhodná: cukr, sirupy, džusy

Luštěniny vhodné: čočka jakákoliv (černá, zelená, hnědá, červená nebo růžová), hrách, cizrna, mungo

Luštěniny nevhodné: sójové boby, tou-fu, fazole

Ořechy a semena vhodná: malé množství slunečnicových a dýňových semínek

Ořechy a semena nevhodná: všechny ostatní ořechy a semena, například: buráky, mandle, vlašské ořechy, lískové ořechy, kešu, pistácie, paraořechy, mák, sezamové semínko, lněné semínko, kokos

Obiloviny vhodné: ječmen, kroupy, proso – jáhly, pohanka, žito, kukuřice

Obiloviny nevhodné: pšenice, kromě malého množství, oves – zejména ovesná kaše, rýže jakákoliv (bílá, hnědá)

Zelenina vhodná: hlávkový salát, chřest, červená řepa, houby, brokolice, růžičková kapusta, cibule, česnek, pór, hrášek, zelí, papriky, mrkev, brambory, květák, ředkvičky, celer, petržel, špenát, baklažán, kapusta a další zelenina, kromě uvedené níže

Zelenina nevhodná: okurky, cukíny (cukety), rajčata, kys. zelí, všechna kvašená zelenina

Oleje vhodné: slunečnicový, kukuřičný, mandlový, saflorový – vše v malém množství

Oleje nevhodné: všechny ostatní, kromě uvedených výše

Maso a ryby vhodné: kuře, krůta, králík, sladkovodní ryby

Maso a ryby nevhodné: vepřové, hovězí, telecí, skopové, mořské ryby

Koření vhodné: všechna koření jsou vhodná, zejména pálivá, nejvhodnější je zázvor

Koření nevhodné: sůl, glutaman sodný, ocet a všechny potravinové doplňky, ve kterých je ocet, sójová omáčka.