O duchovním poznání a cestě bez dogmat a jiných nesmyslů na konci této Epochy

Dr. N.W. Walker: Proč nejíst vařenou stravu ?

26.11.2010 13:11

Za redakci Rahunta P.N. : Jedním z významných propagátorů zdravé výživy a vůbec osvěty o výživě a stravování byl američan Dr. Norman W. Walker, který tím co presentoval, také skutečně žil. Více jak 70 let se snažil svými výzkumy ukázat, jak mohou žít lidé déle a zdravěji. On sám byl příkladem toho, jak se může dosáhnout kvetoucího zdraví správným myšlením, správnou výživou a správnou péčí o tělo. Přežil mnohé své kritiky a posměváčky ...

Níže uvádíme ukázku z jeho díla :

Walker-zeleninove_stavy.pdf

 

 

Proč nejíst ovoce a zeleninu vcelku?

Bez znalosti zásad, týkajících se konzumace čerstvých syrových ovocných a zeleninových šťáv, byste se pravděpodobně zeptali: "Proč se má jíst ovoce a zelenina vcelku? Proč se nemá pouze vytlačit šťáva a vláknina vyhodit?"

 

     odpověďje jednoduchá: Pevná strava vyžaduje daleko delší trávicí pochody, než jsou její živiny dány k dispozici tělesným buňkám a tkáním. Vláknina nemá v pevné stravě téměř žádnou výživnou hodnotu, ale během střevní peristaltiky (pohybu střev) působí jako metla. Odstranění vlákniny při vytlačování šťáv umožní jejich velmi rychlé, většinou několik minut trvající strávení a vstřebání.

 

     Je dobře známo, že celer vzhledem k vysokému obsahu chloridu sodného, je naší nejlepší potravou za extrémních veder. Sníst celý celer vyžaduje tak mnoho času na strávení, že nás vedro přemůže dříve, než se dostaví jeho blahodárný účinek. Jestliže však vypijeme sklenici nebo půl litru čerstvé, syrové celerové šťávy, dostaví se účinek velmi rychle. Tím se stane např. úmorné vedro na poušti daleko snesitelnějším.

 

     Ovoce, saláty a zelenina obsahují značné množství vlákniny. V této vláknině jsou uzavřeny životně důležité živiny, které potřebujeme. Tyto molekuly v čerstvých syrových šťávách a jejich enzymy přispívají k rychlé výživě buněk a tkání, žláz, orgánů a všech částí těla.

 

     Vláknina ovocných plodů, salátů a zeleniny je stejně hodnotná. Jestliže jíme potravu syrovou, nevařenou a nezpracovanou, podporuje.její vláknina práci zažívacího ústrojí. Při vaření potravy zničí horko všechen život. Vláknina, která přehřátím ztratila svůj magnetismus a stala se neživou, působí potom jako špinavý mop, který sice střeva čistí, ale příliš často zanechá na jejich stěně vrstvu hlenu (viz také Prof. A. Ehret: Hlenuprostá léčebná strava.) Během času se hlen hromadí, zahnívá a zapříčiňuje toxémii. Tlusté střevo se stává lenivým, což má za následek zácpu, záněty, divertikulózu a jiné poruchy.

 

     Šťávami, které extrahujete z čerstvých syrových plodů a zeleniny, můžete opatřit všechny buňky a tkáně svého těla lehce stravitelnými a vstřebatelnými prvky a enzymy z potravin, které potřebují.

 

     Všimněte si, že říkám enzymy z potravin. Tím jsou míněny enzymy v naší stravě. Buňky a tkáně našeho těla mají své vlastní enzymy, které pomáhají potravu strávit a vstřebat. Mimoto je každá buňka našeho těla enzymy bohatě opatřená.

 

 

Vařená potrava

Zpravidla příliš neškodí sníst příležitostně trochu uvařené potravy (nikdy však upečené) za předpokladu, že jíme i dostatečné množství stravy syrové. Žijeme sice v nebezpečném atomovém věku, ale sami se "dusíme" konzumací velkého množství vařené potravy. Vyvoláváme tím tělesný a duševní konflikt, který působí jako překážka a narušuje naši existenci.

 

     Šťávy z čerstvého syrového ovoce a zeleniny jsou takové "potraviny", které mohou všechny buňky vašeho těla opatřit nutnými prvky, a to lehce vstřebatelnou formou. Musíte myslet na to, že vařené a zpracované potraviny mohou sice zachovat život, ale nemají tu sílu správně obnovovat naše buňky. Při soustavném požívání vařených a zpracovaných potravin dochází postupně k degeneraci a zvrhávání našich buněk a tkání.

 

     Žádný lék na světě nemůže dodat krvi něco, čím by se mohly provést trvalé opravy na našem těle.

 

     I při jedení čtyř nebo pěti velkých porcí denně může být tělo vyhladovělé nedostatkem životně důležitých látek a porušením rovnováhy enzymů.

 

     Ovocné šťávy jsou čističi našeho těla, jestliže jsou plody zralé. Jedno jablko denně a nepotřebuješ lékaře platí ale jen tenkrát, když mimoto bohatě jíme jinou syrovou stravu. Ovocné plody - až na tři nebo čtyři výjimky - byste neměli jíst společně se škroby nebo produkty z cukru. Ovoce opatří tělo všemi potřebnými cukry a uhlovodany.

 

     Zeleninové šťávy jsou naproti tomu stavitelé a obnovovatelé našeho těla. Obsahují všechny aminokyseliny, minerálie, soli, enzymy a vitamíny, které lidské tělo potřebuje za předpokladu, že se pijí čerstvé, syrové, bez konzervačních prostředků, a že jsou správně extrahovány.

 

     Tak jako všechny drahocenné věci v životě je nejtíže dosažitelná ta životně důležitá část zeleniny, která má tu největší koncentrovanou hodnotu, protože vězí ve vláknině.

 

    Proto je nutné syrovou zeleninu a saláty velice dobře pokousat.

 

     Konec konců je syrová potrava tou potravou, která je lidem určená. Ne každý je však schopen svůj dlouholetý zvyk jíst vařenou, denaturovanou stravu ze dne na den změnit a místo toho jíst potravu syrovou. Takové náhlé přeorientování může vést také k poruchám, kterým postižený pravděpodobně nerozumí, které však mohou být velice užitečné. Za takových okolností je rozumné poradit se s někým, kdo má již zkušenosti s reakcemi na změnu způsobu výživy.

 

     V každém případě jsou čerstvé zeleninové šťávy, jako doplněk každé výživy, užitečné, zvláště pak tenkrát, když se nestravujeme příliš zdravě, to znamená, že jíme všechno, co nám chutná.

 

     Jestliže i váš způsob výživy postrádá plánování, mají pro vás šťávy životně důležitý význam, protože zásobují tělo živými elementy a vitamíny, kterých je ve vařených a zpracovaných potravinách nedostatek.

 

     Naproti tomu může být stoprocentní výživa syrovou stravou bez čerstvých šťáv nedostatečná. Toto je zdůvodněno tím, že překvapivě velká část molekul, ze kterých jsou složeny živiny v syrové potravě, je použita zažívacím ústrojím jako pohonná látka pro trávení a vstřebávání potravy, což trvá zpravidla dvě až tři hodiny po každém jídle. Tyto molekuly sice dodávají tělu živiny, ale zčásti jsou použity také jako "palivo", takže jen část zůstává k dispozici pro regeneraci buněk a tkání.

 

     Situace vypadá jinak, jestliže pijete syrové šťávy. Šťávy se během deseti až patnácti minut po vypití stráví a vstřebají a slouží téměř úplně k  obnově a výživě buněk, tkání, žláz a orgánů těla. Celý trávicí a vstřebávací pochod proběhne tedy největší možnou rychlostí s minimální námahou ze strany zažívacího ústrojí.

 

     Důležité je, abyste pili své šťávy denně čerstvé, bez ohledu na to, jakým způsobem byly extrahovány. Čím lepším způsobem šťávu extrahujete, tím je přirozeně účinnější.

 

Diskusní téma: Dr. N.W. Walker: Proč nejíst vařenou stravu ?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.