O duchovním poznání a cestě bez dogmat a jiných nesmyslů na konci této Epochy

Jaro a očista těla

15.03.2011 08:47

Očista vylučovacích orgánů

 

Autorka: Alison Finn
Chceme-li mít zdravé tělo, je třeba je pravidelně detoxikovat a regenerovat. Tělesné buňky jsou kompletně obnovovány každých sedm let. A tak se nám zde nabízí šance, abychom převzali zodpovědnost za svoje vlastní zdraví a změnili to, co se zdá být naším „osudem“ daným dědičností, abychom se vyhnuli nemocem a zdravotním problémům sužujícím naše rodiče.
Naše tělo ze sebe soustavně něco vylučuje a zároveň v tomto procesu obnovuje samo sebe. Cílem periodické očisty je optimalizovat efektivnost těla v jho schopnosti eliminovat toxiny, které bez ustání přijímáme. Toxiny se k nám dostávají ze vzduchu, který dýcháme, z vody, kterou pijeme, z jídla, které kozumujeme, stejně jako jsou v samotném organismu vytvářeny prostřednictvím metabolismu, mrtvých buněk, vlivem stresu a emocí, jakož i působením obvyklých parazitů a jejich výlučků. Tělesné orgány eliminace jsou vystaveny nesmírnému tlaku v důsledku západního životního stylu, kdy máme velmi málo času potřebného k jejich údržbě a zdravému stavu. Pokud přestane kterýkoli z hlavních vylučovacích orgánů fungovat tak, jak má, klade to automaticky zvýšenou zátěž na ostatní ve snaze organismu zbavit se odpadního materiálu.

Kůže

Kůže funguje jako doplňkový filtr k ledvinám při odstrańování odpadního materiálu z krve. Představuje ten největší z vylučovacích orgánů. Když jsou ostatní orgány zahlceny, kůže se snaží vytlačit toxiny z těla skrze jeho povrch. Nová svrchní vrstva kůže se tvoří každých čtyřiadvacet hodin. Každý den kůže vylučuje kolem jednoho kilogramu toxického odpadu ve formě potu. Péče o kůži a starost o její optimální fungování napomáhá ulehčit ostatním vylučovacím orgánům.
Výsevy pupínků, ekzémy, vyrážky, suchá kůže, tmavé kruhy pod očima,to všechno jsou projevy skutečnosti, že tělo je zahlceno toxiny. Vzhled kůže je skvělým barometrem celkového zdravotního stavu těla. Svěží, lesknoucí se pokožku nelze imitovat žádným make-upem! Používání olejů, krémů a „krášlících produktů“ vede jen k tomu, že si jimi ucpáváme otvory sloužící k vylučování odpadu.
Některé z metod očisty kůže:
- Vynikajícím způsobem odstraňování mrtvých buněk kůže a odpadního materiálu vylučovaného prostřednictvám pocení je kartáčování kůže nasucho. Tři až pět minut kartáčování denně je tou nejlepší „lázní“, jakou si můžete dopřát. Používejte kartáč z přírodních štětin, a kartáčujte se směrem k srdci a ve směru hodinových ručiček kolem žaludku. Prášek, který se přitom uvolňuje, jsou mrtvé buňky, krystalky kyseliny močové a ostatní zaschlé odpadní produkty.
- Sauna nebo pára, které otvírají póry a přivádějí krev na povrch, kde docház k detoxikaci.
- Lázeň v epsomské soli nebo vodoléčebná vana, kde soli vytahují toxiny přes kůži.
- Studená sprcha po koupeli, sauně nebo pobytu v páře uzavře póry a stimuluje lymfatický systém a krevní oběh.
- Bahenní koupele nebo bylinné zábaly mohou být rovněž prospěšné při vytahování nečistot z kůže.
- Drhnutí krystalky soli napomáhá odlupování nečistot z pokožky.
- Koupel v přírodních bahenních jámách je vynikající metodou tělesné očisty přes kůži.
- Bylinné nebo květinové koupele z „osobních“ směsí namíchaných terapeutem.

 

Plíce a průdušky

Některé z toxických odpadních materiálů vytvářených tělem jsou z organismu vylučovány ve formě plynů přes plíce. Při procesu dýchání je kysličník uhličitý vyměňován za kyslík. Není překvapující, že se během posledního desetiletí zvýšil v důsledku rozšířeného používání postřikovacích hnojiv tak dramaticky výskyt astmatu, především mezi dětmi. S tím jak je naše životní prostředí stále toxičtější a naše životní tempo hektičtější, máme téměř doslovně sotva čas dýchat. Dýchání znamená život. Bez jídla se obejdeme týdny, bez vody dny, ale bez vzduchu jen minuty, než naše tělo zemře. Příznaky mělkého dýchání zahrnují dechovou nedostatečnost, svíravé bolesti hrudního svalstva, slabý hlas, napětí v ramenou od marného úsilí překonat nedostatečnou inhalaci, postupnou ztrátu tělesných sil, energie a citlivosti na emocionální a mentální vyčerpání.
Výsledkem zlepšení výměny plynů je lepší okysličení krve a zvýšená schopnost eliminace toxického odpadu.
Zde je pár příkladů užitečných dechových cvičení:
- Nejdříve ze sebe vydechněte všechen starý zatuchlý vzduch, kompletně vyprázdněte plíce. Chvíli tento vyprázdněný stav udržujte, pak se pomalu nadechněte nosem, naplňte si plíce a setrvejte v tomto stavu. Ramena a hrudní koš by se neměly hýbat, je to pouze břicho, které se při nadechování roztahuje, tak jako když dýchá miminko. Pomalu, s mírně pootevřenými ústy vydechněte, jako byste foukali do plamene, aby se jen třepotal, ale nezhasl. Opakujte pětkrát.
- Existuje množství dechových cvičení, velmi užitečnou vám v tomto směru může být kniha Nancy Zi „Umění dýchat“ (The Art of Breathing). Obsahuje šest jednoduchých lekcí ke zlepšení dýchacích návyků.
- Mnoho užitečných dechových cvičení naleznete v józe nebo Chi Gong.
- Přirozeným způsobem zvyšování eliminace je tělesné cvičení, poněvadž posiluje dýchací orgány a napomáhá zvýšení poměru výměny plynů.

Ledviny

Ledviny jsou pro naši očistu natolik důležité, že jsme dostali dokonce dvě! Máme stoprocentní rezervu ve schopnosti filtrovat svou krev od toxického odpadu a přebytečné vody. Nejlepším způsobem, jak pomoci ledvinám, je pít spoustu dobré kvalitní vody.
Hladké fungování močového systému je nezbytné pro udržování jak přiměřené rovnováhy mezi vodou a substancemi v ní rozpuštěnými, tak acidobazické rovnováhy organismu. Většina nemocí ledvin má spojitost s narušením jednoduché filtrace v ledvinách. Každý den se tvoří kolem 100 -150 litrů zředěného filtrátu, z něhož je 1-1,5 litru vylučováno ve formě moči. S výjimkou krevních buněk, krevních destiček a krevních bílkovin procházejí všechny ostatní složky krve přes ledviny. Čím koncentrovanější je tento filtrát, tím kyselejšími a hustějšími se stávají tělesné tekutiny, což v konečném důsledku vede k deformaci tělesných buněk.
Chcete-li si očistit ledviny:
- Vodu, vodu, vodu. Dobrou, kvalitní vodu, teplou, nebo v pokojové teplotě, pravidelně usrkávanou během dne a mezi jídly. Doporučované množství je minimálně dva litry denně.
- Existuje množství bylin, které mohou být prospěšné k očistě ledvin. Andreas Moritz namíchal směs majoránky, čekanky, kočičího drápu (vilcacory), vojtěšky, fenyklového semínka, sadce, divizny, kostivalu, kořene hortenzie, citrusového semínka, ibiškového kořene. Je známo, že pomáhá také pampeliška.
- Šťáva z vodního melounu.

Střeva

Ke kompletní očistě střev přistupujeme v západním světě velmi zřídka. Příslušníci „primitivních“ národů vylučují kolem 500 gramů denně, a mají stolici po každém jídle. Na západě se můžete považovat za šťastlivce, pokud jdete jednou denně a vyloučíte kolem 150 gramů! V důsledku nezdravé stravy, životního stylu a nedostatečné péče o útroby naše střeva zlenivěla a stala se skladištěm pro odpad vcházející do našich těl, emocionální i fyzický.

Autointoxikace způsobená mikroorganismy, metabolickým odpadem atd. vede k chorobným stavům a chátrání našich těl. Platón řekl, že smrt začíná ve střevě. Stagnace, otoky, zácpa, poruchy trávení, nadměrná plynatost, to vše je považováno za zcela normální stav. Ovšem „normální“ zde neznamená přirozený nebo zdravý. I při našem narůstajícím uvědomění skutečnosti, jak je pro naše zdraví důležitá hygiena a čistota v našich domovech a továrnách, se nicméně zdá, že stále velmi málo dbáme o svou hygienu osobní. Každý v sobě máme „jímku“ a musíme tudíž dbát o udržování její čistoty.
Techniky k očistě střev zahrnují:
- Klystýry, při kterých do střeva přijmeme 1-2 litry teplé vody, chvíli je podržíme a pak je společně s uvolněným i usazeninami vypustíme. Do vody lze k dosažení odlišných výsledků přidat kávu, heřmánkový čaj, nebo slaný nálev, a po klystýru je prospěšné užít výtažek z pšeničných otrub nebo probiotika.
- Při colonhydroterapii je podobně jako při klystýrech filtrována do střeva teplá voda, která prosákne do usazenin na stěně střevní membrány a uvolní je, přičemž tyto usazeniny a nahromaděná hmota, plyny, toxiny a hleny mohou být následně vyplaveny. Voda, které je použito až 125 litrů, se dostane až metr a půl daleko do tlustého střeva. Při této metodě nejenže dochází k důkladné očistě, ale střevo je navíc „vyladěno“ k následné důslednější eliminaci.
- Lze použít bylinné očistné prostředky, jichž existuje jich široká různorodost, od těch, co používaly naše babičky, například, melasa nebo sirup z fíků, až k některým z okysličujících produktů, které jsou nyní na trhu. Některé z nich, jako senna, mohou ovšem při nadměném užívání vést k tomu, že střevo zeslábne a zleniví, tudíž ideálně by měl všechna bylinná léčiva předepisovat lékař.
- Prospěšné mohou být vláknina a takzvané střevní metly, jak se v dnešní době označují některé produkty, například lusky psyllia, ovšem ani tyto nejsou vhodné pro všechny a chceme-li je užívat, měli bychom se spolehnout na radu odborníka.
- Očista od parazitů bývá rovněž většinou bylinná. Lze k ní použít například slupky plodů ořešáku černého, hřebíček a pelyněk. Na trhu jsou rovněž prostředky, které údajně spolehlivězabíjejí všechny parazity, a také homeopatika. Jedním z takových prostředků je elektromagnetická kapsle s názvem Sputnik, která by měla po spolknutí zahubit parazity v organismu.
Očistu střev nejlépe podpoříte detoxikační dietou, například programem „Živá strava“, nebo hladovkou. Půst je sám o sobě na dlouhé povídání a nejlépe jej bude podstoupit za odborné asistence.

Lymfatický systém

Lymfa má za úkol shromažďovat mezibuněčný odpad a ukládat jej do krevního řečiště, kde je pak zpracováván játry a filtrován ledvinami. Bílé krevní buňky v lymfě také ničí škodlivé bakterie v rámci své funkce v imunitním systému těla. Na rozdíl od krve nemá lymfa žádnou pumpu, která by ji proháněla cévami, jež vedou do každého koutku těla. Cirkulace lymfy závisí na pohybu končetin a činnosti svalů. Proto je většina lymfatických uzlin soustředěna na místech nejintenzivnějšího pohybu v těle. Nalézají se v místech napojení končetin k trupu a na krku, na místě, které je takřka ustavičně v pohybu.
Chcete-li stimulovat lymfatický systém:
- Ukázalo se, že nápomocným může být cvičení, především pak poskakování.
- Manuální lymfatická masáž je lehká masáž určená speciálně ke zvýšení toku lymfy v těle.
- Kartáčování kůže nasucho může jemně stimulovat tok lymfy, protože lymfatický systém se nachází těsně pod kůží.
- Střídání horké a studené sprchy způsobuje, že se svaly stahují a uvolňují, což napomáhá pohybu lymfy v těle.
- Mezi bylinné podpůrné prostředky patří hloh, paprika, česnek a zázvor.

Játra

Játra nejsou výhradně jedním z vylučovacích orgánů. Filtrují a odstraňují velká množství toxického materiálu jako mrtvé buňky, mikroorganismy, chemikálie, drogy a specifický odpad z krevního řečiště. Filtr v játrech obsahuje specializované buňky známé jako Kupfferovy buňky, které jsou schopny odstraňovat široký rozsah bakterií, hub, virů a parazitů. V enzymových dráhách uvnitř jaterních buněk dochází k rozkladu každé drogy, umělé chemikálie, pesticidu a hormonu. Pokud jsou játra zahlcena toxiny, mrtvé buňky a mikroorganismy se hromadí v krevním oběhu, což zvyšuje pracovní zatížení imunitního systému, a to může následně vést k symptomům imunitní nedostatečnosti, tj. alergiím, myalgické encelomyalitidě nebo fybromyalgii.

Očista jater:

- K očistě jater a žlučníku existuje spousta metod, podívejte se například na tituly „Udivující očista jater“ od Andrease Moritze, nebo „Kniha o zdravých játrech a útrobách“ od Sandry Caboltové, kde najdete množství užitečných rad. Patří mezi ně změkčení kamenů jablečným džusem, otvíraní žlučovodů solnými nálevy a navození kontrakcí jater a žlučníku velkým množstvím olivového oleje a grapefruitové šťávy.
- Ostropestřec mariánský má pověst vynikajícího prostředku k očistě jater.
- Obklad z ricinového oleje aplikovaný na játra je příjemný a nenásilný způsob jak uvolnit a vypudit toxiny přes játra. Ricinový olej se v těle nerozkládá , což umožňuje, aby vytahoval odpad ven z těla.
Je třeba poukázat na to, že všechny tyto očistné metody podpoříte vhodnou volbou pokrmů, jak je uvedeno i v knize Program živé stravy. Bez správného stravování budou mnohem méně efektivní a dokonce by v některých případech mohly být nebezpečné. Tělo může vyloučit toxiny nahromaděné v minulosti jen tehdy, když není zároveň vystaveno působení dalších jedů. Očistu provádějme nejlépe tehdy, když jsme v pořádku a cítíme se dobře. Pokud je očista nezbytná, když jsme nemocní, měla by být vždy prováděna ruku v ruce s profesionálním dohledem a poradenstvím.
Fyzická očista často vede k přání dát si do pořádku i zbytek života. Tak jako tělo uvolňuje usazené hmoty a jedy z minulosti, uvolňují se i polapené emoce a energie, které se shromažďovaly po celé roky. Člověk pak může žít dál nezatížen omezujícími starými návyky, vést život osvobozený od fyzického, mentálního a emocionálního zamoření jedy z minulosti.

Zdroj: https://www.livingfoods.co.uk/pages/articles/inner-cleansing.php

 

Diskusní téma: Jaro a očista těla

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.