O duchovním poznání a cestě bez dogmat a jiných nesmyslů na konci této Epochy

Mýtománie (chorobná lhavost)

01.12.2010 10:10

Vážení čtenáři a čtenářky, již delší dobu sleduji některé "pisálky" na různých webech a říkám si : "proboha proč blbnou..?!" Když je delší dobu sledujete s odstupem, vidíte, že jsou nemocní...!!! Celou dobu jsem si říkal, že to není moje věc, abych stále na ně upozorňoval (přece jen je to již osobní rovina každého člověka a je to velice citlivá oblast), ale u některých osob opravdu nelze než ukázat prstem, protože svým vytvářením jejich "Pravd", které jsou ve skutečnsti mýty o životě dotyčného a jeho vidění světa, vytváří v podstatě pro jiné skutečnou realitu, kterou můžeme považovat za svazující síť. Z této sítě se velice těžce člověk osvobozuje, protože vlastně ani nevíte, že jste pod vlivem lháře, který o tom sám neví, že je sám v klamu....!!! Bohužel se velice často setkáváme s těmito lidmi v Ezoterice. Zde mají tak obrovský manévrovací prostor, že pokud se nenajde někdo kdo skutečně na sobě poctivě pracoval a osvojil si opravdové nástroje Vědomí, tak jejich Mýtomanství není možno rozeznat-rozkrýt od potenciality..." no je to možné,...vypádá to reálně,.. něco na tom může být... atd." Naše Mysl je tak silný nástroj virtuality (iluze), že vše co si přejeme, ať už vědomě či nevědomě, tak nám jí jako dítěti předloží v dárkovém balení. My si pak myslíme co jsme neobjevili za novou věc. Pokud tedy člověk nemá vybudovány kontrolní zpětnovazební systémy, lehce těmto iluzím podlehne. Obzvláště lehce podlehnou lidé, s vysoce vyvinutou touhou něčeho dosáhnout, stát se něčím a atd.!!! Tito lidé jsou "ne - mocní" v ovládání svého skutečného Vědomí trojjediného Ducha (V-3JD) a jsou v podstatě loutkami svého vlastního nástroje, kterým je naše Mysl, tedy Vědomí duševního těla (V-DT). Čím více je dotýčný zajatcem svého vlastního nástroje - Mysli, tím snadněji s ním Mysl = výrobce Maji = virtuality = světa iluze... manipuluje a potvrzuje dalšími podpůrnými iluzemi navozenou virtuálně realitní "skutečnost". Chci o tomto napsat podrobnější článek, ale prozatím zde uvádím jeden převzatý článek.

LK

 

Lhaní jako nemoc - Mýtomanství

9. července 2004 obdržela francouzská policie závažné hlášení. Šestice mladíků původem ze severní Afriky napadla ve vlaku 23letou Marii-Léonii, která cestovala se svým 13měsíčním dítětem. Ženu údajně ostříhali, roztrhali jí tričko a kalhoty a na břicho jí černou tuží nakreslili hákové kříže. Kočárek s děckem převrátili a na zastávce utekli.

Zpráva se šířila jako lavina a zaplavila média nejen ve Francii, ale po celé Evropě. V sobotu 10. července vydal francouzský ministr vnitra prohlášení, v němž razantně odsoudil brutalitu s rasistickým a antisemitským podtextem. Ještě téhož dne následovalo komuniké prezidenta republiky, v němž žádal, aby pachatelé tohoto hrůzného činu byli dopadeni a souzeni.

V neděli ráno pak rozhořčení francouzských politiků dosáhlo vrcholu. Proti rasismu a antisemitismu vystoupili poslanci, pařížský starosta i další osobnosti společenského a politického života. Drama se objevilo ve všech televizních zprávách i denících v zemi. Hovořilo se především o lhostejnosti a zbabělosti spolucestujících, kteří oběti nepřispěchali na pomoc. Situaci však stále komplikovalo, že ani po dvou dnech vyšetřování policie nenalezla jediného svědka, který by podepřel verzi oběti.

V pondělí odpoledne se pak na francouzský deník Le Figaro obrátila žena, která poskytla zdrcující svědectví: Marii-Léonii zná už více než deset let jako ženu, která trpí chorobným vymýšlením. V podvečer se pak Marie-Léonie přiznala ke lži.

Požitek lháře

Syndrom, kdy má člověk nutkavou potřebu neustále si vymýšlet nejrůznější příhody a podivná dobrodružství, poprvé popsal v roce 1891 německý psychiatr Anton Delbrϋck a definoval ho jako psychickou poruchu, která se projevuje patologickým lhaním.

Dnešní psychiatrie považuje tuto na první pohled směšnou a více méně neškodnou úchylku mezi nejsložitější fenomény klinické praxe. Bájivá lhavost se obtížně diagnostikuje i léčí. Bájiví lháři (v psychiatrické terminologii mýtomani) se dělí do různých podskupin a často trpí mnohočetnými poruchami osobnosti. Klasický mýtoman na rozdíl od různých podvodníků nelže ze zištnosti nebo s úmyslem někomu uškodit.

Jeho hlavním motivem je získání takové pozornosti a respektu, jaké by podle jeho názoru nikdy nepoznal, kdyby se spolehl na svoje obyčejné a nezajímavé „já“. Trpí nedostatkem sebevědomí a vymýšlení historek, v nichž hraje hlavní roli, se pro něj stává drogou, bez níž se neobejde.

Toho koně mám od dánské královny

Mezi bájivými lháři lze potkat majitele přepestrých identit, zájmů a potřeb. Do nejnižší kategorie patří už na první pohled zakomplexovaní jedinci, kteří lžou neobratně, takže jejich výmysly jsou lehce odhalitelné. Okolí je brzy prokoukne a často je s chutí ponižuje a týrá. O poznání výš stojí inteligentní lidé s velmi dobrou schopností fabulovat. To, že něco nehraje, si jejich oběti uvědomí až po dlouhé době. Třetí kategorie představuje elitu v oboru. Jsou v ní sofistikovaní lháři s fantastickými kombinačními schopnostmi, kteří míchají pravdu a výmysly takovým způsobem, že je prakticky nemožné lež odhalit.

Na těchto „umělcích“ si dokážou vylámat zuby i odborníci. V psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích se traduje případ mýtomana, který ještě v dobách hluboké totality dokázal zmanipulovat některé členy zdravotnického personálu i přesto, že mu byla vyměřena ochranná léčba. Jeho majstrštykem byl prodej služebny Veřejné bezpečnosti ošetřovateli, jemuž předložil fotografii domku na malém městě a falešné doklady, že ho vlastní.

Oběť nebo hrdina, všechno jedna rodina

Bájiví lháři však nevystupují pouze v roli hrdinů, kteří své okolí ohromují báchorkami o tom, že mají atraktivní povolání, úžasné kontakty a neuvěřitelné zážitky. Pozornost si vynucují také jako údajné oběti, protože pocity slasti zažívají pouze tehdy, když se jim u svých bližních podaří vyvolat účast či soucit. Proto hromadí báchorky o svých osobních problémech nebo předstírají nejrůznější zdravotní obtíže.

Nejtěžší formou zdravotní mýtomanie je tzv. Münchhausenův syndrom, který dostal jméno podle barona Hieronyma Karla Friedricha von Münchhausena (1720-1797). Münchhausen byl německý jízdní důstojník a zúčastnil se několika tažení proti Turkům. Svým vypravěčským uměním a smyšlenými historkami proslul natolik, že se stal předlohou pro hlavní postavu knihy Dobrodružství barona Prášila. Lidé postižení Münchhausenovým syndromem jsou v zájmu dosažení svého cíle schopni falšovat lékařské zprávy, ale taky se uchylují k sebepoškozování. Jsou známy i případy, kdy si ženy vynucovaly pozornost tím, že poškozovaly svoje děti.

Případ Scottová

Patrně neotřesnější případ onemocnění bájivou lhavostí publikoval lékařský časopis Forensic Psychiatry & Medicine. Šlo o příběh Mary Scottové z Londýna, které se pod různými falešnými záminkami podařilo vystřídat lůžka v šesti stovkách nemocnic. Scottová byla v dětství sexuálně zneužita, její matka se k ní chovala chladně. V 16 letech musela na operaci slepého střeva, a protože zdravotnický personál se k ní choval hezky, což dosud neznala, nechala se znovu hospitalizovat s předstíranými žaludečními potížemi. Když zjistila, že její taktika funguje, své nové vášni zcela propadla. Jezdila stopem po Velké Británii a v nemocnicích vystupovala tak přesvědčivě, že se její smyšlené potíže lékaři v mnoha případech rozhodli řešit chirurgickým zákrokem. Scottová prodělala celkem dvaačtyřicet zbytečných operací!

Konec příběhu Mary Scottové je spíše netypický: Vyhledala pomoc psychiatra. Většina mýtomanů se totiž k lékaři, který by byl schopen stanovit pravou diagnózu, vůbec nedostane. Šanci na vyléčení ostatně nemají vysokou. Prognóza je u onemocnění bájivou lhavostí nepříznivá. Psychoterapie a medikamentózní léčba obtíže zmírňuje pouze na přechodnou dobu, většina pacientů se dříve nebo později ke svému životnímu stylu vrací. 

Proboha, vždyť ona lže!

Setkání s bájivým lhářem vždycky nemusí být jen úsměvnou záležitostí, nad kterou postižená osoba nakonec mávne rukou. Martyriem prošel například režisér Filip Renč, kterého v roce 1995 obvinila třináctiletá školačka Gabriela z pohlavního zneužití. Její výpověď zněla sugestivně: „Souložila jsem v autě s režisérem Filipem Renčem. Měla jsem soulož s režisérem Zdeňkem Zelenkou… Byli oba hnusní, když si to dělali navzájem a já se na to musela dívat…“

Stíhání Renče a spol. nakonec soud zastavil, protože psychologové dívku ohodnotili jako egocentrickou osobnost trpící bájivou lhavostí, ale režiséra tato kauza málem stála kariéru. Psychické problémy byly nakonec pro školačku osudné: střídavě trpěla mentální anorexií a vlčí bulimií, neurózy si léčila pervitinem. V září 2003 ji našli mrtvou v tratolišti krve.

Znáte někoho, kdo trpí bájivou lhavostí? Jaká byla vaše největší lež?

 

 

Převzato z : https://zena-in.cz/clanek/lhani-jako-nemoc/kategorie/zdravi

 

Diskusní téma: Mýtománie (chorobná lhavost)

Datum: 12.05.2022

Vložil: Helča

Titulek: Dotaz

Dobrý den. Myslím si že pritelova dcera tímto také trpí. Dá se člověku nějak pomoct? Nebo pokud si ona sama nedojde k lékaři, tak nic nejde. Děkuji moc.

Datum: 22.05.2018

Vložil: ola

Titulek: Mýtomanem je prezident Zeman

a možná má i diagnosu Munchhausenův syndrom. Příklady - Peroutkův článek, novičok. Navíc je jeho bájivá lhavost podpořeno demencí, alkoholismem, kouřením - tedy nejenom přiznanou neuropatií. Brzy se dočkáme dalšího mýtu ....

Datum: 07.04.2018

Vložil: VladkA

Titulek: Lhani

Mamev praci kolegyni ktera neustale lze. Uz nas nebavi, poslouchat jeji kecy, ktere si vymysli. Nruvedomuje si, ze je nemocna. Jak ji pomoci, rict ji to nebo ne?

Datum: 08.10.2016

Vložil: oběť :-)

Titulek: amatérský hokej vs. NHL

Popsání odpoledni situace na PM:
Pan xy vypráví naprosto vylitej... Jsem jezdil na golmanskej kemp do Kladna. Tam Vokoun,Pavelec. Ty nechytili nic. Vokoun? Dira. Pavelec takovej malej.......
Z vesnice jsme jezdili hrat hokej do Slanyho. Tam normalne prijeli Zidla,Jagr,Rozsival. Ja jsem hral v obrane s Zidlickym. On byl takovej podsaditej, ale Rozsíval.... ty kraaavo, to byla hrana! V kabine, tam kolovala alpa,litrovka... Džegr tam sedel s nami, a kdyz dosla k nemu, tak se napil. Vazne se napil a jednou takhle na tréninku jsem chytal a on na me palil tema olovenejma pukama, ja mel modriny, pak jsem v praci a kamos rika, ja zavolám Jardovi. Ja myslel, ze zavola nejakymu kámošovi, a on nazdar Dzegr, tak mu rikam, prdel si delej z nekoho jinyho, tak on do toho telefonu rika, Dzegr, ja ti někoho dam...... tak chytnu ten telefon a rikam, prosim xy? Tady Jágr....
Takhle jsme seděli a grilovali a vedle me seděl nejakej typek, neznal jsem ho. On tam s nami jezdil normalne Albi, tak mu rikam, co to je za kretena. A on rika, ty vole to je Cervenka. A ze Albi vychlastal flašku, ale Cerv 2 flasky Tullamorky. A od ty doby s nami jezdi Cerv na hory na Stribrnou, fakt, my tam jezdili v lese mezi stromy. On byl i tady na Mlejnku 3x. Prijeli s Albim. Sedel tu s nima i Paja. Normalni lidi, jsme chlastali,kecali. Super. Ale nikdo je tu nepoznal. Peta (vycepni) tu Cerva normalne placal tou svoji packou po zadech. A to jsem jeste zapomněl na ty Stříbrný, mi Cerv rika... kolik ti dam za ubytování a tak. Tak mu rikam klasika, 6000,-. On dal mámě 10 000,- a rika moji mámě, az pojedeme s Chomutovem na soustředění, tak vam to dam ještě s jednou nulou navic a ona.... to vis, ze jo ty curacku. Ona ho neznala, nevěděla, kdo to je :D . No kdo zná pana xy ten ví :-) . Takže mýtoman ? :-) :-) :-) :-) :-)

Datum: 22.09.2016

Vložil: jindra

Titulek: lhani a obvinovani druhych z toho co sam provede

mam kamarada stale si vymysli,naslibuje a udela pravej opak,spusobi problemy a obvinuje z toho pokazde nekoho jineho ze to udelal on.zakazuje pritelkyni vse co sam porusuje a zije v predstave ze ho stale nekdo pronasleduje a chteji ho vlakat do pasti a ublizit mu proto se schvava a boji se chodit i za dcerou je tohle normalni?jak bych mu mohl pomoct? dekuji

Datum: 08.04.2015

Vložil: Marta

Titulek: známá

Dobrý den, co máme dělat a jak reagovat, když máme kolegyni v práci a ta strašně lže a pomlouvá každého. Samé lži jen aby se zviditelňovala, každý jí to žere ty lži.

Datum: 06.08.2014

Vložil: Majama

Titulek: lži

Musím se mezi vás přidat, poznala jsem kluka, ze začátku hodnej, sympatickej, teď samé historky, jak mu zemřel syn, bráška v 8 měsících, teď jak měli rodiče autonehodu, jak máma zemřela, otec je ochrnutý a v komatu. On byl v Německu na transplantaci plic, má luxusní vilu, 6 aut a nevím co všechno. Neví co by si vymyslel, aby obhájil zase to všechno s čím lhal. Jde to nějak léčit? Díky

Datum: 10.10.2013

Vložil: Rea

Titulek: je to skryté zlo

Jsem tu taky jako reprezentant té druhé, postižené strany. Trpím toutu psychickou nemocí už od dětství, jsem mezi příbuznými pokládána za šaška a rádi přidají někde v rodinném kruhu, jak jsem si to, či ono přikrášlila anebo vymyslela. Jenže když jste dítě, tak nějak to všichni chápou. Ale když to pokračuje v dospělosti, už je to horší. Rodina mě jako nemocnou příliš nebere, jelikož jich se moje lhaní ani příliš netýká, nevím čím to je, psycholog by řekl asi, že před rodinou nemám takovéto nutkání být zajímavá, než před cizími,přáteli apod. Znají mě od dětství, ví jaká jsem doopravdy. U ostatních to ale začíná být opravdu problém. Nechci si vymýšlet, ale prostě musím. Často jsou to maličkosti, kterými podvědomě chci asi oživit konverzaci... Já nevím. Ty mě štvou ale paradoxně nejvíc, protože si říkám, taková blbost, ale musela jsem jí v tu chvíli prostě říct. Na téhle nemoci je hrozné to, že po lhaní přijde často ale i vystřízlivění v podobě hrozných výčitek. Anebo hůř, někdy se v tom už tak ztrácíte, že nevíte, čemu věřit. Já totiž svoje příběhy vyprávím tak věrohodně, jelikož je i u toho prožívám, jako kdyby se staly. Nezřídka se klidně i rozbrečím, není v tom žádná kalkulace, prostě cítím, jako kdyby se to stalo. Zní to bláznivě a taky to takové je, ale nesouhlasím s tím, že to je neléčitelné. U psychologa se dozvíte, že pokud člověk opravdu chce a vyhledá odbornou pomoc, není to nemožné, ale těžké, se toho zbavit to opravdu je.

Datum: 22.02.2014

Vložil: Vlaďka Š.

Titulek: Re: je to skryté zlo

Dobrý den, mám na Vás prosbu. Jelikož mám dceru, která taky neustále lže a vymýšlí si šílené věci, tak se chci zeptat jak je možné to léčit a jak náročné to je. Potěšila jste mě, když jste tu napsala, že zbavit se toho jde. Jak jste postupovala...
Můžete mi prosím odpovědět na email Reallits@seznam.cz Děkuji.

Datum: 31.08.2016

Vložil: Píšťalka1974

Titulek: Re: je to skryté zlo

Prosím také o radu, jak se tohoto zla zbavit. Já tím trpím odmala také. a strašně mě to štve!!! Děkuji předem....