O duchovním poznání a cestě bez dogmat a jiných nesmyslů na konci této Epochy

Video: Ajurvéda, umění bytí

06.06.2011 08:11

Jako má Čína svoji tradiční čínskou medicínu (TCM), Indie má svou Ajurvédu. A právě Ajurvédu představuje následující videodokument.

(PN)

 

 

Ájurvéda znamená v sanskrtu VĚDĚNÍ O ŽIVOTĚ. Je to systém tradičního indického lékařství praktikovaný jako systém alternativní a komplementární medicíny. Tato ukázka je z dokumentu režiséra indicko-francouzského původu Nalina Pana, který putoval po celé Indii za několika léčiteli ...

Už ve starověké Indii si uměli poradit přírodní cestou i s rakovinu, lupénkou a kompletním pohybovým aparátem. V našem těle je přítomno pět prvků, a těmi jsou vzduch a prostor - Váta, oheň a voda - Pitta, voda a země - Kapha, které jsou souhrnně známy jako tři dóši - tři bioenergie. Všichni se rodíme s vyváženým a jedinečným přirozeným uspořádáním těchto tří dóš. Dokud vyváženost trvá, nemoci se neobjeví. Z hlediska proporcí by Váta měla tvořit celý jeden díl, pita polovinu a Kapha čtvrtinu. Pak je tělo zdravé. A jak se provádí diagnóza tří dóš v našem těle? Pulz Váty můžeme cítit v nervu palce. Pulz Pitty lze cítit v nervu ukazováku a pulz Kaphy v nervu prostředníku. Vnímáním pulzu se dá posoudit zdravotní stav pacienta. V tvrdém pulzu se dá odhalit duševní slabost, stres, strach a další stavy spojené s myslí. Léčitel Pavol Hlôska ve svých českých publikacích pracuje s pojmy sliz (Kapha), žluč (Pitta) a vítr (Váta) a dává tím ájurvédskému přístupu k životu uchopitelnější rozměr.

 

 

 

O Ajurvédě jsme již publikovali zde :

Ájurvédské nauky-I

Ájurvédské nauky-II

Ájurvédské nauky-III

Ájurvédské nauky-IV

Ájurvédské nauky-V

Ájurvédské nauky-VI

 

 

Diskusní téma: Video: Ajurvéda, umění bytí

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.